Spomienky na domov

Autor: Jozef Roth | 22.3.2012 o 23:27 | (upravené 22.3.2012 o 23:32) Karma článku: 7,67 | Prečítané:  280x

Ja hľa stojím na stráni a pozerám sa na svoje rodné mesto ponárajúce sa do hĺbky noci. Nad tým mestom stojí Vysoká Tatra .

 

Slnko pomaly odchádza na odpočinok.  Na tvári cítim nežný vánok vetra a do nozdier mi vchádza pach omamný. Môj mozog rozoznáva vôňu lúčnych kvetov,tráv a ihličnatých stromov . Počujem utíchajúci hlas mesta, posledné včely vracajúce sa zo zberu domov. Lastovičky za posledného denného svetla lovia dnešnú večeru pre svoje potomstvo.  Švitoria , trilkujú , vytvárajú svojim letom predstavenie, ktorého sa moje oči nevedia nabažiť. Slabne aj krik večne sa hádajúcich vrabcov. V ušiach sa mi rozlieha symfónia svrčkov hrajúcich na svojich husliach. V diaľke začuť sirénu vlaku, ktorý prichádza z Popradu a blíži sa k vlakovej stanici na koľaj číslo jeden. Slnko mizne za štítmi, obloha posiata malými mrakmy sa začervená , chladne vzduch. Blíži sa noc. Utícha denný zhon, zo sídlisk počuť len detský smiech a krik za spevu vtákov.

Privriem oči, vnímam len vônu a zvuk okolia. Vietor sa hrá s trávou, ukrýva sa v lese mezdi konáre stromov - melódia letného večera. Znovu trúbenie vlaku odchádzajúceho smerom  do Plavča  zarezonuje v ušichach  a stráca sa v diaľke.  Pomaly otváram oči a predomnou sa rozpretiera nádherný obraz aký sa Vám vryje do pamäti naveky. Silueta Vysokých Tatier a pod nimi malé mestečko Kežmarok v údolí ukryté. Toto je môj domov, moja vlasť, môj rodný kraj a kúsok nádhernej Slovenskej zeme.

Slnko už zapadlo. Mesto a okolité dedinky zažinajú pouličné lampy. Utícha detský džavot, posledné lastovičky sa odoberajú na spánok. Už len  svrčky dohrávajú na husliach melódie uchu lahodiace a želajú Vám dobrú noc.

Nastala noc. Kráčam dolu z kopcov, obíjamjúcich môj domov. Kráčam za svitu mesiaca so spomienkou ukrytou hlboko v pamäti, v duši i mojom Slovenskom srdci. Dobrú noc Kežmarok, máš pred sebou daľšie takéto krásne dni.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?